Fotobudka z Lublina to foto kabina, budka imprezowa - wiele nazw jedna atrakcja

Fotobudka- Ta najlepsza atrakcja

  • Czym jest fotobudka?


Najkrócej rzecz ujmując fotobudka według Wikipedii to:

(...) zautomatyzowane urządzenie, które wykonuje zdjęcia i od razu je drukuje. Wykorzystywane głównie do wykonywania fotografii paszportowych, legitymacyjnych itp., także do celów rozrywkowych jako atrakcja podczas imprez, wesel, itp.
  • Historia - Jak powstała fotobudka


Anatol M. Josepho w swojej fotobudce
Kraj, w którym fotobudka jako urządzenie wykorzystywane w celach rozrywkowych ma największą popularność, to Stany Zjednoczone. Właśnie w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku narodziła się idea fotobudki. Pierwszą fotobudkę wymyślił, skonstruował i opatentował w 1925 r. Anatol M. Josepho, imigrant z Syberii (1894-1980). Gdy we wrześniu 1925 roku otworzył swoje „Studio Photomaton” na Broadwayu, między ulicami 51. i 52., fotobudkę odwiedzało 7,5 tysiąca osób dziennie stojąc w kolejce, aby zrobić sobie kilka zdjęć na jednym pasku za 25 centów. „Studio Photomaton” stało się znane jako „najlepsze miejsce na Broadwayu do wydania ćwierć dolara”. Wśród osób czekających do zrobienia sobie zdjęć w fotobudce byli m.in. gubernator stanu Nowy Jork. W 1927 r. Anatol M. Josepho otrzymał za swój wynalazek milion dolarów.

Najwięcej informacji o fotobudce można znaleźć w książce:
"American Photobooth" autorstwa Näkki Goranin, która przez ponad 10 lat zbierała nie tylko zdjęcia z fotobudek ale historie za nimi stojące. [Czytaj więcej... ]